Wykorzystanie suszu CBD

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można zamówić również susz. Licznym klientom nazwa oraz wygląd tego wyrobu natychmiast kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do handlu w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera w głównej mierze CBD, a nie THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Susz konopny – zezwolenia niezbędne do uprawy konopi włóknistych

Susz konopny wytwarzany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi przemysłowych (to np. Tygra, Glyana oraz Sofia), a sama ich uprawa spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, często stając się istotnym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla kilku gałęzi przemysłu, m.in. celulozowo-papierniczego czy farmaceutycznego, aczkolwiek podlega to państwowej regulacji, co znaczy, iż przedsiębiorca lub rolnik planujący przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio otrzymać zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, że można uprawiać je na uprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale także i na konsolidujących obie te metody uprawach szklarniowych.

Cechy i stosowanie suszu konopnego

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDV czy CBC), ale także terpeny (jak przykładowo Linalol oraz Humulen), które nadają poszczególnym ich odmianom jedyny w swoim rodzaju, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do szeregu produktów kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają znaczny wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólami mięśni oraz niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Huntingtona. Mnóstwo wiadomości o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można przeczytać między innymi w opracowaniach naukowych dostępnych w bibliotece online National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.