Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Zamów rynny metalowe.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe lub PCV – które kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – m. in z metalu lub plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania warto zatem skonsultować z fachowcem.

Dane firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08