Roleta ścienna i okienna – podobieństwa i różnice

Pragniesz o roletach w swoich wnętrzach, jednak sprawa wygląda na przegraną, gdyż nie da się ich umocować na oknie? Nie trać nadziei. Dla osób w Twojej sytuacji wymyślono rolety ścienne. Odróżniają się od rolet okiennych tym, że instaluje się je na ścianie bądź suficie. Czy warto kupić ten typ rolety? Kiedy rolety ścienne najlepiej spełnią Twoje oczekiwania?

Rolety ścienne gładkie

Pierwszym rodzajem rolety ściennej jest wariant wyprodukowany z gładkiej tkaniny. Taka roleta ma najczęściej półzaciemniający poziom. Przepuszcza ona pewną ilość promieni słonecznych do wnętrza, ale chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się i zbyt dużą ilością światła. Atutem tych rolet jest nieskomplikowana instalacja na suficie lub ścianie. W porównaniu do rolet okiennych nie wymagających śrub, wiercenia ani specjalnych umiejętności monterskich, rolety ścienne wymagają wywiercenia 2-ch otworówutrzymujących rolkę rolety.
Kolejną, istotną różnicą pomiędzy roletami ściennymi a okiennymi, jest odstęp szyby od rolety. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym bardziej osłania przed światłem i nagrzewaniem zapewnia. Rolety ścienne są bardziej odsunięte od szyby niż rolety okienne, w związku z czym zaleca się instalować je w pomieszczeniach, gdzie powinno wpadać więcej promieni słonecznych.

Rolety ścienne dzień i noc

Drugim rodzajem rolety ściennej jest jej wariant dzień noc. Tutaj poziom przepuszczalności światła jest zależny od zwartości splotu tkaniny i gramatury materiału, z którego wykonano roletę. Rolety dzień noc rodzaju zebra to nowoczesne i designerskie projekty. Ich unikatowy wygląd, dzięki strukturze z skrzyżowanych pasków, powoduje, że odnajdą się w nowoczesnych, stylowych pomieszczeniach. Rolety dzień noc produkuje się w wersji okiennej i ściennej. W zależności od potrzeb czy typu okna można wybrać którąś z tych rolet. Ten rodzaj rolety polecamy szczególnie do niestandardowych ram okiennych, z wieloma kwaterami.