Jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i nadal towarzyszą nam w rozlicznych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, na wystawach oraz w muzeach, ale także w miejscach publicznych: na rynkach i ulicach, w budynkach firm, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W naszym artykule podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.
Odlewy artystyczne w miejscach ogólnodostępnych
Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają wysokie atuty estetyczne i artystyczne, notorycznie są przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogródkach czy na skwerach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to w szeregu przypadków można spotkać je także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej
Figury z brązu. Na zawody sportowe bądź plebiscyty
Podane powyżej przykłady dotyczą przeważnie ogromnych, nieruchomych dzieł. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to nieduże prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo statuetki, nagrody na laureatów turniejów oraz popiersia wykonywane na zlecenie. Organizatorzy przeróżnego rodzaju zawodów sportowych lub imprez mają całkiem proste zadanie, bo zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje sporych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.