Kompletując ubiór jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się także w istotne akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie oswajania konia, konieczne będzie stosowanie batów i palcatów jeździeckich.
Palcat skokowy, bat do lonżowania, ujeżdżeniowy – cechy charakterystyczne i ich zastosowanie
Wyróżnia się parę typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
– bat do lonżowania – ma zwykle minimum 160 a maksimum 200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki. Zwykle są składane, jednak spotykane są również baty jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma średnio między 90 a 140 centymetrów) i na jego końcu jest sznureczek. Stosuje się go podczas treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaznaczyć, że używa się go wyłącznie wtedy, kiedy dżokej nie może wymusić od zwierzęcia należytego zachowania za pomocą bodźców wydawanych nogą lub dłonią.
– palcat skokowy – często zwany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 cm. Zakończony jest na ogół klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę zwierzęcia, stąd też nie jest on długi.
Palcaty i baty stosuj z ostrożnością
W czasie jazdy palcaty i baty trzymamy w ten sposób, aby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku ewentualnego upadku jeździec naraża się na uraz.
Batów jeździeckich i szpicrut niezwykle łatwo nadużyć, skutkiem tego należy zawsze używać ich z namysłem. Za mocny cios może spowodować, iż zamiast zareagować na komendę koń stanie się bardziej niepokorny bądź będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z bólem. Gdy bat bądź palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderza zdecydowanie zbyt mocno.
Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]