Klinkier to odmiana cegły dekoracyjnej, którą można użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego główne cechy i dlaczego jest obecnie tak szeroko wykorzystywana w pracach budowlanych?
Jakie atuty posiada klinkier elewacyjny?
Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od dziesięcioleci stosuje się jako element wykończeniowy mieszkań oraz domów – mogą posłużyć między innymi jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest używany też na cokoły, podokienniki, naroża oraz pozostałe części budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – śnieg, deszcz, niską temperaturę czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc wiele lat w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, iż są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.
Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru
Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – idealnie będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Doskonałej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.