Jak chronić numizmaty – o albumach na monety

Jeśli szukasz klasera na banknoty, koniecznie sprawdź goldbroker.pl/albumy-klasery/.

Zbieranie banknotów i monet to nie tylko przyjemność ze znajdowania i kupna kolejnych egzemplarzy, ale także uczucie spełnienia z ich przeglądania i katalogowania. Zdobyte numizmaty powinny tym samym zostać umieszczone w przeznaczonych do ich przechowywania albumach i klaserach, za sprawą których swobodnie będzie można je przeglądać, a zarazem ochroni się je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Klaser na monety – nadal najpopularniejsze wśród kolekcjonerów

Numizmatycy mają szeroki wybór akcesoriów pozwalających na bezpieczne ich przechowywanie, aczkolwiek najbardziej popularne wciąż pozostają klasery. Z jakiej przyczyny? W głównej mierze dlatego, że pomagają łatwo klasyfikować monety jednego typu. Należy pamiętać, iż niektóre albumy na monety nie zawierają w środku kart i trzeba nabywać je samodzielnie dobierając je do wielkości kolekcjonowanych banknotów czy numizmatów. Swoboda wypinania i wpinania stron jest dużym ułatwieniem przy segregowaniu eksponatów zgodnie z własnym uznaniem – można przekładać je pomiędzy klaserami bez konieczności wyciągania pojedynczych okazów, co redukuje ryzyko zarysowania monet lub rozerwania banknotów. Prócz tego, mając niezbyt okazały zbiór, w jednym albumie można pomieścić monety o różnych średnicach, wystarczy kupić karty z pasującymi do nich kieszonkami. Kolejnym plusem klaserów na monety jest to, że zwykle są stylizowane na wygląd książek lub albumów ze zdjęciami rodzinnymi, dzięki czemu łatwo schować je na półce przez spojrzeniem ewentualnego złodziejaszka.

Klasery na monety pomieści bez przeszkód też monety w holderach

Długoletni kolekcjonerzy rekomendują, aby w plastikowych kartach albumów przechowywać powszechniejsze monety, które nie mają już stanu menniczego, gdyż nawet gruba folia z PCV nie gwarantuje numizmatom kompletnej osłony przed działaniem wilgoci i powietrza. Unikatowe monety w idealnym stanie czy też te wykonane z cennych kruszców powinno się wpierw zabezpieczyć przez umieszczenie w przezroczystym kapslu. Kapsel można następnie przechowywać w klaserze, bowiem szereg producentów posiada w ofercie strony do albumów, w które bez trudu można wsunąć monety zabezpieczone kapslem lub usztywnionym, papierowym holderem.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]