Ekologiczna żywność – niska zawartość metali ciężkich i azotanów

Jeśli chcesz zamówić ekologiczną żywność, koniecznie odwiedź ten adres.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się na początku XX w., artykuły spożywane przez nas na co dzień zaczęto często nasycać różnymi związkami przedłużającymi ich żywotność. Ale wraz z poszerzającą się świadomością odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni produktów wytworzonych z żywności eko.

Czym charakteryzuje się ekologiczna żywność?

By konkretny produkt dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić kilka wytycznych. Żywność eko oraz przetwory z niej wytwarzane muszą pozyskać określone certyfikaty nadawane przez autoryzowane do tego laboratoria. Fundamentalnym jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano z zachowaniem wszystkich zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie stosowali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe czy powodują zakwaszenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami często są przyczyną śmierci pożytecznych pszczół. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niezdrowych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Jak musi być oznaczona żywność eko?

Żywność eko jest poddawana stałej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym też w czasie transportu oraz magazynowania. Co kluczowe, jeśli przetwór spełnia warunki, jego wytwórca oprócz rutynowych informacji m.in. o masie netto, kraju produkcji ingredientów, terminie zdatności do spożycia, kaloryczności oraz warunkach przechowywania, musi dodatkowo koniecznie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc liść ułożony z białych gwiazd. Szukając ekologicznych przetworów należy więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]