Jak wybierać zabawki dla noworodków i niemowląt?

Czym powinny wyróżniać się zabawki dla najmłodszych dzieci?

Najmłodszym już od pierwszych dni życia towarzyszą różnego rodzaju zabawki. Bezsprzecznie najukochańsze są z reguły te, które malec może objąć rączkami i z którymi nierzadko tworzy bardzo silną emocjonalną więź. O tym, jak trwała jest więź dziecka z przytulanką, świadczy fakt, iż większość z nas pamięta swojego ukochanego misia bądź lalkę z okresu dzieciństwa, a może nadal posiada je jako pamiątkę.

Czym powinny cechować się zabawki dla niemowląt i noworodków?

Niemowlęta i noworodki nie są w stanie jeszcze bawić zabawkami. Często otrzymane z okazji narodzin maluszków lalki oraz misie przez długie tygodnie stanowią wyłącznie część dekoracji pokoju dziecka. Nie świadczy to jednakże, iż pociecha nie ma z nimi kontaktu każdego dnia, bowiem od razu rozpalają one jego zainteresowanie. Dziecko usypia blisko nich w łóżeczku i sięga po nie rączkami w trakcie zabaw z rodzicem. Dlatego też, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów powinny cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Lalki oraz przytulanki dla niemowląt nie powinny mieć żadnych sztywnych elementów, zwłaszcza tych niewielkich (np. oczu bądź guziczków), które bez trudu mogłyby się oderwać i które maluch mógłby wsadzić sobie do buzi i przełknąć. W trosce o zdrowie dziecka trzeba nabywać zabawki, które wyprodukowane są z surowców nierecyklingowanych oraz takich, które nie powodują alergii. Przed kupnem bezwzględnie wypada upewnić się, czy zabawka spełnia w pełni normy bezpieczeństwa (symbol CE), jak również czy jest dostosowana dla niemowląt i noworodków. Takie akcesoria i pluszaki dla dzieci są oznaczone jako 0+.

Zabawki a rozwój dziecka

Pierwsze miesiące życia malucha są nadzwyczaj ważne dla jego prawidłowego rozwoju. To okres, w którym maluch poznaje barwy, ćwiczy trzymanie i puszczanie rozmaitych obiektów, jak również kształtuje swój zmysł dotyku oraz słuchu. By pobudzać rozwój sensoryczny najmłodszych, zabawki dla niemowląt często charakteryzują się jaskrawą kolorystyką i posiadają odstające detale, które bez trudu chwycą drobne dłonie dziecka bądź które wydają łagodne dla ucha dźwięki (np. szelest). Interesujące są też zabawki, które kształtują zmysł dotyku malucha – posiadają one moduły o różnym stopniu miękkości lub są uszyte z tkanin o różnorodnej teksturze.

Niemowlę z pluszowym króliczkiem Galerii Bukowski
Niemowlę z pluszowym króliczkiem Galerii Bukowski

Zabawki dla najmłodszych w sklepie Galeria Bukowski

Jedyne w swoim rodzaju zabawki dla noworodków i niemowląt na w swojej ofercie Galeria Bukowski, producent szytych ręcznie misiów oraz przytulanek dla dzieci w dowolnym wieku. W sekcji dla najmłodszych zamówić można kilka odmian indywidualnie opracowanych zabawek, w których bez wątpienia zakocha się każdy maluch. W sklepie można kupić m.in. wydające niezmiernie delikatne dźwięki pluszowe grzechotki, miękkie w dotyku i przystosowane do rączek kilkutygodniowych dzieci, a także maskotki z rodziny The Happy Family i The Patchwork Family, które zwracają uwagę swoją niesztampową kolorystyką. Praktyczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można położyć noworodka w czasie zabawy. Posiadają one odstające elementy budzące ciekawość maluchów i ozdobione są główkami rozmaitych zwierzaków, więc mogą też służyć w roli przytulanek (z ang. to tzw. comfort blanket).

Rewelacyjną kolekcją zabawek są pluszaki z serii Ziggy, czyli misie przebrane za inne zwierzaki. Wykorzystując je opiekunowie spędzą nieprzebrane ilości godzin na wesołej zabawie z pociechą, np. pokazując mu, jak zwierzak zamienia się w parę chwil w całkiem innego pluszaka. Oddzielny dział w sklepie stanowią natomiast misie doskonałe na prezent z okazji narodzin, chrztu bądź obchodzenia pierwszych urodzin dziecka.

Wszystkie zabawki i pluszaki dostępne w na stronie Galerii Bukowski są zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest niesłychanie łatwe – wolno prać je ręcznie lub w pralce. Maskotki z wyszywanymi oczami są przeznaczone do zabawy już od pierwszych tygodni życia.