kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on pasować do rozmiaru i profilu głowy konia oraz nie powodować u niego obtarć. Jak więc znaleźć stosowny kantar dla konia? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sklepach odnajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane oraz skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo sztucznym futerkiem, które da się ściągnąć celem umycia. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do trakenów, koni holsztyńskich, półkrwi arabskiej oraz fryzyjskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]