Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Dowiedz się, gdzie kupić łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]