Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu zlecić wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się powierzyć przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak użycie właściwych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest również gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów też warto pozostawić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też użycie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.