Okna zabytkowe – charakterystyka

Więcej szczegółów o oknach zabytkowych drewnianych.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa także metryka. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są też uchylane, co powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki ma sporo plusów, lecz potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga wysokich umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]