Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Zleć badania operatorów Bielsko.

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Prawo precyzyjnie określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu wykonywanie takich badań jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, używana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]