Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Nawet jeśli obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje ryzyko, iż z biegiem czasu mury będzie przenikać wilgoć. Może się to zdarzyć też nagle z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w następstwie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie murów nie oznacza od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, toalety i kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest często następstwem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla specjalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Eksperci, którzy mają ogromne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wybrania adekwatnych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na murach wykwitają zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się w górę – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to często, w szczególności w starych budynkach, jednak można na to zaradzić przywracając izolację poziomą murów, która powstrzyma podnoszenie się wody ku górze. Następną fazą, oczywiście po dokładnym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów wymaga niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych czy izolacji bitumicznej, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Częstokroć niezbędne będzie także naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budowli, jak dylatacje, płyty posadzkowe, żelbetonowe oraz stropy żelbetowe.