Kiedy poprosić o pomoc detektywa?

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Postanawiamy o skorzystaniu z ich oferty nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony korzystający ze zwolnienia lekarskiego naprawdę nie jest w stanie pracować lub czy informacje podane przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozwiązaniu których spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie każdy może wykonywać pracę detektywa. Żeby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba dysponować odpowiednią licencją przyznawaną po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby przystępujące do testu muszą także spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa jednego z krajów wchodzących w skład UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji oraz co najmniej średniego wykształcenia. Wymogiem jest też niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywów?

Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz partner nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić faktyczną wysokość zarobków byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.