Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Więcej na temat drukowanie 3D cennik na cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Możliwość zlecenia druku 3D każdego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na nabycie własnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Tymczasem jeśli konieczność przygotowania modelu 3D jest okazjonalna lub w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak określić cenę wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików STL i STEP zapłacisz więcej

Na końcową cenę wydruku 3D wpływa wiele elementów. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem stosownym formacie (czyli STEP czy też STL), z pomocą którego można wstępnie oszacować koszt realizacji zlecenia. Częstokroć zlecający przygotowuje zaledwie prototyp albo szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z powodu konieczności przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu z użyciem skanera 3D. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na finalny koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przede wszystkim od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć pełne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (m.in. impregnacji lub lakierowania).

Jak wyliczyć koszt wydruku 3D?

Nie można właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego planujemy złożyć zamówienie. W tym celu wypada przesłać jej plik do oceny albo, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i szczegółowo zaprezentować specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą także poradą odnośnie wyboru tworzywa i najodpowiedniejszej technologii druku.

Dane firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]