Jak wybrać zabezpieczenie SSL – rodzaje certyfikatów

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron internetowych, które gwarantuje jednostkom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i jest rozwiązaniem stosowanym powszechnie. Dlaczego warto wyposażyć swoją stronę w zabezpieczenie SSL?

Charakterystyczna zielona kłódka – jak rozpoznać SSL certyfikat?

Certyfikaty SSL świadczą o szyfrowaniu połączenia, chroniące internautów wchodzących na daną stronę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – numerów kart kredytowych, loginów, danych osobowych, haseł itp. Certyfikaty SSL są na ogół stosowane m.in. przez instytucje publiczne, sklepy, strony obsługujące bankowość internetową czy serwisy aukcyjne. Certyfikaty winny posiadać wszelkie strony, na których zostawia się dane osobowe bądź realizuje się płatności. Jak rozpoznać, że strona została szyfrowana? Jeżeli w polu adresu widnieje symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, świadczy to, że jest ona bezpieczna.

Warianty certyfikatów – SSL Wildcard oraz Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane na ogół przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym wariantem zabezpieczenia SSL obsługującym pojedynczą domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL następuje w przeciągu 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL używany jest przez większe firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest także czas oczekiwania na jego wydanie – od 1 dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, czyli certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zauważy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy będącej właścicielem domeny. Klienci mogą również skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są przeznaczone zarówno dla małych podmiotów, jak i dużych firm.