Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Skieruj się w to miejsce i dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała.

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z opieką nad kominami czy myciem szyb w wieżowcach. Według obowiązujących w Polsce przepisów są to zaś wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem przeprowadzenia badań, a następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najważniejszych tego rodzaju schorzeń należą w szczególności padaczka oraz choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz może poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co dwanaście miesięcy.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]