Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychologiczne Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]