Aktualny kurs franka szwajcarskiego poznasz online

Poszerz swoje wiadomości o kursie franka.

O franku większość Polaków wie niewiele, w zasadzie zaledwie tyle, że to ta waluta, w której tysiące osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – zaliczany do głównych walut we współczesnym świecie

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie lokalne waluty, które uprzednio wybijano w różnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niebywałą stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z licznych zawirowań w latach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakich doznaliśmy w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut świata. Seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych wyróżnia się cudowną kolorystyką i niecodzienną pionową orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (na przykład Arthura Honeggera, Sophie Taeuber-Arp czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zwyczajowo bywa – oblicza działaczy politycznych, królów bądź wojskowych. Natomiast tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda i kula ziemska.

Aktualny kurs franka – takie informacje uzyskasz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski ciągle cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs obserwują także bacznie osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przejrzeć wahania wartości franka w określonym okresie. Jest to opcja pomocna inwestorom planującym swoje następne działania, a także frankowiczom oczekującym na najkorzystniejszy moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej raty kredytu.