Jakie kierunki studiów wybierają przyszli studenci?

Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, przed którym rok w rok staje tysiące maturzystów. W wielu przypadkach decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki są popularne wśród młodzieży.

Rozchwytywane kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych kierunków studiów jak co roku na podium pojawia się informatyka. Zainteresowani komputerami często decydują się też na dziedziny pochodne, które mają wysoki potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście robotyka oraz automatyka, które nie są przecież kierunkami nowymi, jednak dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla hobbystów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci starają się przede wszystkim o indeks na kierunkach zarządzanie oraz psychologia. Kolejno w zestawieniach uplasowały się kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), prawo i administracja, wszelkie filologie (głównie angielska) bądź budownictwo.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce znajdziemy na kierunkach z obszaru matematyki, a także orientalistyki (sinologia i japonistyka). Nie łatwo dostać się także na wydziały związane z grafiką komputerową, realizacją filmową czy marketingiem. Wypada zaakcentować, że duża liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa przecież podania o przyjęcie nawet na kilka kierunków na raz.

Jak podjąć właściwą decyzję o studiach?

Stojąc przed wyborem kierunku powinno się rozważyć własne pasje, ale również potencjalne zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto natomiast pamiętać, iż dany kierunek nie musi określać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów licencjackich oraz magisterskich mogą dowolnie poszerzać swoją wiedzę na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na większości uczelni wyższych i na ogół nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, by w nich uczestniczyć. Wystarczy dysponować tytułem licencjata, magistra lub inżyniera.

Młody człowieku, zapamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można także dodatkowo rozwijać swoje umiejętności np. poprzez działanie w stowarzyszeniach uczelnianych bądź wolontariatach. Trzeba wykorzystać te pięć lat jak najlepiej.