Rodzice chcą dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego warto rozpocząć wspieranie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Świetnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla niemowląt jest coraz bardziej popularna. Ale czy daje to jakieś korzyści? Od jakiego wieku można z maluchem zacząć uczęszczać? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.
Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści przynosi maluchom?
Naukę pływania dla niemowląt, której oferty znajdziemy bez trudu w znacznej części dużych miejscowości takich, jak Kraków, Gdańsk czy Łódź, można zacząć już w 3-cim miesiącu życia dziecka. Niezbędna jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który powinien potwierdzić, że w przypadku naszego dziecka nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla pociechy, ale również stymuluje jego właściwy rozwój. Ćwiczenia na basenie wzmacniają układ krążenia oraz układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Bardzo dobrze odciążają także układ szkieletowy, co później ma szczególną wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo pływanie rozwija celowość ruchów i spostrzegawczość, ponieważ podczas zajęć prowadzone są przeróżne zabawy, które mają pozytywny wpływ na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być chociażby chwytanie zabawki unoszącej się na powierzchni wody. Ćwiczenia prowadzone w grupie równolatków korzystnie wpływają na rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka. Z kolei pływanie z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować zaufanie.
Nauka pływania dla dzieci – potrzebny wykwalifikowany instruktor
Nauka pływania dla niemowląt będzie na pewno bezpieczna oraz efektywna tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów. Warunkiem jest posiadanie przez nich odpowiednich licencji w zakresie prowadzenia warsztatów ruchowych w wodzie z dziećmi.