Uczulenie na implanty zębowe – czy wysokiej jakości tytan może uczulać?

Implanty zębowe to – z punktu widzenia fizjologii i biomechaniki – najlepszy substytut własnego zęba, a dokładniej jego korzenia. Umieszczane są w kości żuchwy lub szczęki. Implanty w połączeniu z odbudową protetyczną w postaci koron, mostów, protez, przywracają całkowicie funkcjonalność i estetykę zębów. Implanty zębów pozwalają uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji po utracie zęba.

Normy dotyczące materiałów, z których produkowane są implanty zębowe

Materiały, z których produkowane są implanty zębowe, muszą posiadać medyczny certyfikat jakości i spełniać określone normy. Normy te jednak dopuszczają możliwość zastosowania do produkcji implantów zębów także surowców z różnego rodzaju domieszkami. Te komponenty w znacznym stopniu obniżają wartość materiału i mogą powodować reakcje alergiczne.

Obecnie w stomatologii podstawowym materiałem do produkcji implantów jest tytan, czysty lub z domieszką innych metali.

Najwyższej jakości implanty spełniają najbardziej rygorystyczne normy biokompatybilności, dające gwarancję braku wystąpienia reakcji alergicznej, wywołania stanu zapalnego lub innych procesów patologicznych. Nie inicjują również procesów rakotwórczych.

Najwyższej klasy implanty zębowe wykonane są z czystego tytanu, pozbawionego zanieczyszczeń i domieszek. Nie powodują reakcji alergicznych.

Jakość implantów zębowych a reakcje alergiczne

Gorsze oczyszczenie i zastosowanie domieszek różnych metali (nikiel, wanad, niob, pallad, cyrkon, glin) może stać się przyczyną niepożądanej reakcji immunologicznej. Mogą one także spowodować włóknienie, metalozę, przerost i podrażnienie tkanki miękkiej w okolicy implantu. W najgorszym scenariuszu konieczność usunięcia wszczepu.

Najwyższej klasy implanty zębowe wykonane są z obojętnego biologicznie czystego tytanu, podlegają najbardziej surowym normom surowcowym i technologicznym. Wyprodukowanie implantu z czystego tytanu (bez zanieczyszczeń i domieszek metali) jest trudne i bardzo kosztowne.

Generuje to oczywiście ich wyższą cenę, ale daje gwarancję niewystąpienia reakcji alergicznej. Bezpieczeństwo, żywotność i skuteczność zastosowania implantów z czystego tytanu jest poparta i udokumentowana licznymi badaniami klinicznymi.

Pacjentom ze skłonnością do reakcji alergicznych lekarz stomatolog może zalecić przeprowadzenie testów alergicznych na metale użyte do produkcji konkretnego implantu. Takie testy zasadne są jednak w przypadku przewidywanego wszczepienia implantu zawierającego ich domieszkę.

Czysty tytan nie może spowodować odpowiedzi immunologicznej. Jego znikomy potencjał uczuleniowy wynika z wysokiego powinowactwa do tlenu. Jon tytanu po uwolnieniu do tkanek natychmiast zostaje utleniony. To gwarancja braku odpowiedzi immunologicznej.Uważamy, że zarówno z medycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia, warto wybrać implant z czystego tytanu, dający gwarancję pożądanych efektów leczenia i uniknięcia powikłania w postaci reakcji uczuleniowej.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/uczulenie-na-implanty-zebowe-czy-wysokiej-jakosci-tytan-moze-uczulac/