Rodzaje i funkcje oczyszczaczy powietrza

Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze dotarła już do świadomości statystycznego Polaka i coraz rzadziej jest lekceważona. Mieszkańca naszego kraju zauważyli, że jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, ewidentnie oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak tak długo jak nie zostaną wdrożone efektywne rozwiązania, każdy może sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na krajowym rynku

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym większe jest zagrożenie pojawienia się dużego stężenia PM2,5 oraz PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób płuc podatni są głównie rezydenci metropolii lub terenów w pobliżu zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Codzienne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na istotne zmniejszenie negatywnego wpływu pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych cenionych producentów, jak przykładowo Blueair, Airdog bądź Wood’s, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów, toteż nie jest to obecnie nowość na rynku. Co ciekawe, poza filtrowaniem z powietrza zanieczyszczeń, często posiadają one też inne wartościowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza eliminują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza produkowane są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez trudu znajdziemy sprzęt właściwe do danej kubatury mieszkania. Są to urządzenia niezbyt duże, więc bez ograniczeń daje się je przesuwać pomiędzy pokojami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą powodować rozmaite reakcje alergiczne bądź choroby, a także szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach rześką atmosferę, a jednocześnie przynosi lepszy sen. Część urządzeń posiada również czujniki ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim alergikom.