Leczenie kanałowe – jak dziś przebiega?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, stosując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu dentysta może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych warstw zęba. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Którymi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, powinniśmy udać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.