ból krzyża, ból kręgosłupa lędźwiowego

Jak walczyć z bólem pleców?

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli zaczyna być codziennością dla znacznego procenta populacji. W dzisiejszych czasach jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko starsi ludzie. Niska aktywność fizyczna skorelowana z pracą biurową powoduje, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsze osoby.

Ból pleców – co może sygnalizować?

Ból kręgosłupa może mieć kilka źródeł. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też dawać znaki o powstawaniu schorzeń organów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból między łopatkami oraz ból w odcinku lędźwiowym często jest rezultatem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł czy ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przestawianiem ciężkich przedmiotów lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest lekceważony, ponieważ ustępuje po odpoczynku, jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból kręgosłupa bywa także następstwem różnych stanów zapalnych lub obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, że przypominają się nam one dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.

Ból kręgosłupa – co zalecają specjaliści?

Bólu pleców nie można ignorować i należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Określi on wstępnie rodzaj oraz źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty, który zaplanuje efektywną formę terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać od wczesnego wieku, także jeśli nie mamy z nim jeszcze problemów. Dlatego lekarze zalecają pamiętanie o dobrej postawie, np. podczas pracy przy komputerze, codzienny ruch oraz dbanie o właściwą wagę. Napięte mięśnie szyi czy grzbietu można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami stymuluje cyrkulację limfy i krwi, a także umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy.

Dane firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]