Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.