Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Dowiedz się wszystkiego o biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wielkości oraz formy do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę ujawnienia zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia alarmujących zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego możliwego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, więc mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Później patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca czy alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]