Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko? Wejdź na http://bit.ly/2xNIlEz

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry nad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z uwzględnieniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W toku badań można też zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich wykonanie jest więc szczególnie ważne. Nie trzeba martwić się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, że podczas wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, że tak nakazuje prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]