Zawodowi szoferzy przed zaczęciem pracy zobowiązani są przejść specjalne testy psychomotoryczne. Jest to szczególnie istotne, jeśli ich praca dotyczy przewozu ludzi oraz materiałów określanych jako niebezpieczne dla natury. Badania kierowców są obowiązkowe dla posiadaczy prawa jazdy kategorii C, D oraz E. Jak opisywane testy przebiegają? Jak się do nich przygotować?
Badania kierowców – rozmowa
Pierwsza część badania kierowców opiera się na odbyciu rozmowy z przyszłym kierowcą. Prowadzący jest w stanie tak dowiedzieć się, jak bardzo zmęczony jest ubiegający się o uprawnienia lub jakie mam samopoczucie. W tej części specjalista informuje również kandydata na temat tego, jak będą przebiegały testy – dzięki temu zmniejsza się natężenie stresu.
Badania kierowców – ankieta
Później potencjalny kierowca ma uzupełnić dostarczony mu formularz. Znajdzie w nim zadania, za pośrednictwem których psycholog oceni, jak sprawnie kontroluje stres i jak reaguje na zaskakujące problemy. Test pozwala również określić, na jakim poziomie są zdolności społeczne kandydata – a to przecież ma duży wpływ na jego zachowanie na szosie.
Na jakich urządzeniach wykonuje się badania kierowców?
Ostatnim etapem badania kierowców są próby wykonywane na specjalistycznych przyrządach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia szybkości kierowcy oraz adekwatności reakcji na trudności, które mogą spotkać go na drodze. Wśród przyrządów używanych podczas testów, wymienić warto w szczególności miernik czasu reakcji oraz aparat Piórkowskiego.
Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]