Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

Niedrożność nosa u małych dzieci to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Zalegający katar może prowadzić do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się niebezpieczny dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może wywoływać zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to znacznie skuteczniejsza metoda niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu flegmy roztworem soli 0,9%. Po odciągnięciu kataru należy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka podrażnionej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).