Rusztowania to nieodłączne części ekwipunku firm remontowych. Umożliwiają bezproblemowe dojście do najwyżej położonych kondygnacji budynków, nie powodując przy tym niebezpieczeństwa dla pracujących u góry ludzi. Dzięki rusztowaniom renowacje zabytkowych świątyń, domów mieszkalnych czy wieżowców są zdecydowanie prostsze niż dawniej. Rusztowania są także wykorzystywane przez ekipy parające się myciem szyb oraz naprawami sieci energetycznych. Spotykane są oprócz tego w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań stacjonarnych dostępne są również rusztowania przesuwane – pomocne zwłaszcza przy pracach obejmujących spore obiekty.
Z jakich materiałów wykonuje się rusztowania?
Niegdyś rusztowania produkowane były przede wszystkim z drewna. Podobne konstrukcje były wprawdzie nieciężkie, jednak niezbyt solidne, a to powodowało, że przy każdym projekcie niezbędne były przynajmniej drobne poprawki. Do teraz na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym typem rusztowań okazują się te wykonane ze stali, bo jest surowcem wytrzymałym, a przy tym dość łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się zwłaszcza do produkcji rusztowań przesuwanych, ponieważ muszą być jak najlżejsze.
Która firma udostępni rusztowania?
Ze względu na ochronę ludzi przebywających na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od kogo je wypożyczymy. Należy stawiać zwłaszcza na ekipy ze świetną renomą i rekomendowane przez innych klientów. Dowiedzmy się także, czy dana firma świadczy poza tym montaż i demontaż rusztowań – będzie to bowiem zadanie, do którego niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, a nie powinniśmy zapominać, iż w ogromnym stopniu rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na wysokości osób. Koszty wynajmu rusztowań są bardzo różne i wynikają z czasu ich udostępnienia, wielkości konstrukcji oraz innych czynników.