Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Zobacz, gdzie nabyć sklejkę Kraków

Deski szalunkowe to istotny komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek najczęściej wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeżeli nie możesz kupić

Spółki budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]