Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki Kraków kupisz na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Przeważnie stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych czy też grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większość inwestorów i wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać 2 albo 3 materiały. Zwykle jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają głowice ze aluminium lub stali, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt i brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]