Topaz mistyczny – technologia produkcji

Zobacz, gdzie nabyć topaz mistyczny

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku możnaby błędnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – kolory

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera purpurowy odcień, błękitny zaś jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Chętnie stosują go więc do produkcji wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również na co dzień. Istotna okazuje się również mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.