Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Zobacz, gdzie zamówić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl

Dla większości ceremonia ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu ślubu. Mało osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I choć wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Kanadzie, w Meksyku czy w Turcji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy stal), które reprezentowały niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]