Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz węzeł optyczny.

Współczesne instalacji telekomunikacyjne prawie za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – szybkości transmisji informacji oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie istnieć bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję danych oraz późniejsze kodowanie. By wykonać taką sieć niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie usług końcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może też funkcjonować odwrotnie. Częstotliwości, na których zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego GHz. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna będzie także odpowiednia obudowa, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj zrobiona ze stali.

Jaki węzeł optyczny zamontować?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych odbiorców, do których prześle sygnał. Oprócz tego warto sprawdzić pobór prądu – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze również przetestować sposób konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Dane firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]