Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Jeśli szukasz silnika szczotkowego, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Dużo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie bądź niewielkie, te silniki odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silnik prądu stałego – dokonanie znanych innowatorów XIX w.

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport oraz Gaston Planté. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie na co dzień używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za wysoką niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, iż silniki DC są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są podzespołem samochodzików i pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne kupimy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż napędzają popularne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczków DC używają również miłośnicy elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od renomowanych światowych marek.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]