Powiedz o tym innym!

Szpitale nie zawsze były tak bezpieczne jak dzisiaj. Koniec lat  ’70 XIX wieku sprawiał, że wizyta u chirurga kończyła się tragicznie. Jeśli nie zabił pacjenta ból podczas operacji, to z pewnością zrobiło to pooperacyjne zakażenie.

Projekt bez tytułu 4 - Jak to było, gdy znieczulenie było tylko błogim marzeniem? - "Rzeźnicy i lekarze" Lindsey Fitzharris
Rzeźnicy i lekarze Lindsey Fitzharris

„Rzeźnicy i lekarze” to historia medycznych przygód doktora Josepha Listera. Ten ambitny i dociekliwy chirurg nie poddawał się w dążeniu do mniejszej liczby zakażeń pooperacyjnych i ogólnie wewnątrz oddziałów szpitalnych.

Nadmiar pacjentów, nikła higiena i brak jakichkolwiek zasad sterylizacji mógł zaowocować tylko rosnącymi statystykami umieralności. Joseph był zdesperowany, aby w najgorszym przypadku zatrzymać tę liczbę. Od dzieciństwa nauczony pasji do mikroskopu, w wolnych chwilach ciągle udoskonalał i badał swoje preparaty. Czy udało mu się uratować brytyjskie szpitale? Przeczytacie w „Rzeźnicy i lekarze” Lindsey Fitzharris.

Doktor Lindsey Fitzharris to historyk medycyny, która prowadzi także kanał na Youtube. Jej zapiski można znaleźć także na blogu – tutaj. To jej pierwsza powieść i już wygrała kilka nagród.

Dla kogo Rzeźnicy i lekarze Lindsey Fitzharris?

  • fanów medycyny
  • amatorów mocnych wrażeń (niektóre opisy są makabryczne!)
  • ciekawych XIX-wiecznych operacji
  • osób, które chcą się dowiedzieć więcej na temat zakażeń szpitalnych i początków znieczuleń