Powiedz o tym innym!

Nic nie jest łatwe, gdy w domu czeka sfrustrowany nastolatek, a w pracy nawał zadań. Takie wyzwania dla kobiety nieidealnej jaką jest Magda, to codzienna walka ze wszystkimi przeciwnościami. Od czasu do czasu, nawet z byłym mężem.

Projekt bez tytułu 5 - Życie okazuje się bardziej zaskakujące niż myślimy - "Kobiety nieidealne. Magda" Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Kobiety nieidealne. Magda – Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Magdalena Kawka i Małgorzata Hayles w książce „Kobiety nieidealne. Magda” podjęły opowieść o przyjaciółkach, które borykają się z życiowymi problemami. Miłość, zdrada, edukacja pociech czy kariera zawodowa, te wszystkie tematy mają tutaj swoje miejsce. Każda z przyjaciółek będzie osobną książką i osobną opowieścią. We wszystkich tomach możemy jednak już poznać je z perspektywy danej bohaterki. W pierwszej historii jest nią Magda.

Jaka jest kobieta nieidealna?

Magda ma pracę, z której jest zadowolona. Ma syna, który przechodzi burzliwy okres dorastania i koniecznie pragnie udowodnić swoją dorosłość. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że ma także byłego męża i samotność na karku. Na co dzień zbyt zajęta obowiązkami, nie czuła jej oddechu tak blisko siebie. Jednak wizyty przyjaciółek – Izy, Joanny i Basi – utwierdzają ją w tym, że dawno już nie była z nikim w łóżku!

Jednak coś w tym było. Iza zmusiła mnie, żeby na chwilę zdjęła skórę córki i popatrzyła na swoich rodziców z boku. Zrobiłam to i spodobał mi się ten obrazek. Zobaczyłam dwójkę starszych ludzi, którym było najlepiej, gdy mieli się w zasięgu wzroku. [s. 203]

Łóżko łóżkiem, ale wsparcie w codziennych sprawach też byłoby pożądanym dodatkiem. Magda, Iza, Basia i Joanna są doskonałym przykładem grupy przyjaciółek, które wiedzą, co można powiedzieć, a co należy przemilczeć. Szczerość jest wskazana, ale czasem białe kłamstwa są w stanie zdziałać większe cuda. 

Powieści obyczajowe – ileż można czytać o tym samym?

Za każdym razem jak widzę nową polską książkę obyczajową, zastanawiam się, co nowego może wnieść w ten, dość, wydeptany grunt. Podobnie było z książką Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles – „Kobiety nieidealne. Magda”. Okładka przystępna, ale nie przyciąga wzroku na dłużej. Tytuł z kolei od razu sugeruje, że będzie cały cykl powieści. Fabułą jest po prostu życie, a bohaterki zostały skonstruowane z krwi i kości. A to są największe wymagania stawiane przed powieścią obyczajową. Ma być możliwie najbardziej autentyczna.

View this post on Instagram

Kobiety nieidealne nie przejmują się kaloriami 😉

A post shared by wydawnictworeplika (@wydawnictworeplika) on

Magdalenę Kawkę znam już z innych powieści. Razem z Robertem Ziółkowskim napisali wciągającą opowieść obyczajową o fazach miłości w „Tuż za rogiem”. W powieści „Rzeka zimna” z kolei Magdalena postawiła na wątek sensacyjny bardziej niż stricte obyczajowy. Jej książki cechują się dużą ilością psychologicznych rozterek. I to są problemy, które potrafią być na tyle uniwersalne, że każdy znajdzie w nich jakąś cząstkę siebie. 


– Wy nie jesteście ludzie, wy jesteście moje przyjaciółki i macie mnie wspierać – stęknęła Baśka żałośnie, starając się nie seplenić. Sięgnęła po korkociąg. – Sama pewnie bym się upiła z rozpaczy, a z wami będę się delektować. [s. 11]

Małgorzata Hayles, współautorka serii o kobietach nieidealnych, anglistka z wykształcenia. Porzuciła Londyn na rzecz rodzimego Poznania. Debiutowała powieścią obyczajową „Tymczasowa”, która została uznana za literackie spotkanie z przyjaciółką. Duet obu pań w „Kobieta nieidealna. Magda” wypadł przekonująco i z humorem.

Podsumowanie – „Kobiety nieidealne. Magda” Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Jeśli szukasz lekkiej lektury, która porusza życiowe problemy, ale nie obarcza nimi przesadnie czytelnika, to ta książka będzie idealna. Wszystkie bohaterki są żywcem wzięte z polskich realiów. Powiem więcej, panowie również mogliby ją z powodzeniem przeczytać. Chociażby po to, aby lepiej zrozumieć kobiety i nie popełniać błędów, które popełniali przedstawiani tam mężczyźni. To także dobra nauka dla obu stron – widać, gdzie niezrozumienie urasta do problemów nie do przeskoczenia. Może w którymś rozdziale trafisz na swoją historię?