Powiedz o tym innym!

Przekazać jej wiarygodność w każdym napisanym rozdziale. Stworzyć bohaterów z krwi i kości, którzy kochają, zdradzają, popełniają błędy i wreszcie – umierają. Przedstawić przekrój polskiego społeczeństwa, które mimo zdruzgotania wojną, nie poddaje się i walczy za swoją ojczyznę. Dopasować język do opisywanego okresu i nie przesadzić z ilością archaizmów, aby nie zniechęcić czytelnika. Brzmi na bardzo trudne zadanie, prawda? Agnieszce Janiszewskiej wyszło ono wyśmienicie.

978 83 7942 944 8 - Jak napisać dobrą powieść obyczajową usytuowaną w okresie wojennym? - "Szepty i tajemnice. Tom 1" Agnieszka Janiszewska
 Szepty i tajemnice

Dwie skrajnie różne bohaterki – Alicja i Barbara, to jednocześnie siostry, które od zawsze dzielą się wszystkimi tajemnicami i radościami. Ala to ta przebojowa i artystyczna strona tej przyjaźni, natomiast Barbara jest tą rozsądniejszą i zdecydowanie spokojniejszą. Kontrast jaki został naszkicowany w tym zestawieniu nie jest już obecny przy męskich postaciach – Robercie i Raulu. Tutaj widzimy więcej podobieństw. Obaj są męscy, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu (a które chyba obecnie gdzieś zanika…) – dbają o swoje kobiety, kochają swoje dzieci, ale nie są nieskazitelni. Męskie postaci w „Szeptach i tajemnicach” bardziej dają się polubić niż ich damskie odpowiedniki. Jeszcze postać Alicji byłam w stanie zaakceptować po jej transformacji wraz z rozwojem fabuły, ale Barbara to przykład tak irytującej bohaterki, której chciałoby się pozbyć od pierwszych stron.

Bohaterowie z krwi i kości

Właściwie żaden bohater, którego poznajemy na łamach tej powieści nie ma czystego sumienia. I to jest piękne! Przecież naprawdę ciężko przejść przez życie nie popełniając błędów najróżniejszego kalibru. Ciężko żyć nie raniąc innych i nie sprawiając bólu tym, których kochamy. Właśnie dlatego staramy się wybaczać i uczyć na naszych potknięciach. Dokładnie te schematy zachowań możemy poznać na przykładzie naszych bohaterów – mają swoje wady i zalety, a dodatkowo żyją w tak odmiennej dla nas rzeczywistości, która traktowała wiele sfer zupełnie inaczej niż widzimy je obecnie (choćby kwestie ojczyzny, małżeństw czy wykształcenia kobiet).

Agnieszka Janiszewska sprytnie wplotła losy rodziny Matzerów w większy obraz – okres przed wojną, czas I wojny światowej i jej wygasania. Czytając książkę faktycznie przenosimy się w tamte niespokojne czasy, widzimy kontrast rzeczywistości przed- i powojennej. Autorka zadbała także o odpowiednią stylistykę i język, przez co „Szepty i tajemnice” nabierają autentyczności i stają się znacznie bardziej wiarygodne dla obytego z historią czytelnika. Narracja przeplata się tutaj z listami, które wymieniają między sobą naszkicowani bohaterzy. Stosunek jednych elementów do drugich jest na tyle wyważony, że nie odnosi się wrażenia przesytu którąś z form – listy stanowią swoiste dopełnienie luk fabularnych.

Podsumowanie „Szepty i tajemnice. Tom 1” Agnieszka Janiszewska

Reasumując, „Szepty i tajemnice. Tom 1” będzie idealną lekturą dla każdej kobiety, która docenia powieści obyczajowe umiejscowione w burzliwym okresie wojennym. Książka ta nie przypadnie raczej do gustu panom oraz czytelniczkom, które preferują wartką akcję i zwięzłe dialogi. „Szepty i tajemnice” są powolną, spokojną lekturą, wypełnioną po brzegi krajobrazami i zamierzchłymi czasami, co idealnie potrafi oderwać od stresującej rzeczywistości. Ciekawa jestem czy tom drugi tej powieści jest równie barwny.