Szukasz dobrego sci-fi z naciskiem na czynnik ludzki? „Pobór” Marko Kloosa jest dla Ciebie!

Andrew Grayson nie zamierza tkwić bezczynnie w dzielnicy pozbawionej jakichkolwiek perspektyw. Nie chce żyć jak jego rodzice, a już na pewno nie zamierza umrzeć w tym zaszczanym miejscu. Całe szczęście, że jest jeszcze jedno wyjście. Witaj na wojskowym szkoleniu przygotowawczym Wspólnoty Północnoamerykańskiej.

Pobór Marko Kloos, mat. Fabryka Słów
Pobór Marko Kloos, mat. Fabryka Słów

Rok 2108, przyszłość nie tak całkiem daleka. Świat zorganizował się na dwie przeciwne frakcje – Wspólnotę Północnoamerykańską oraz Sojusz Chińsko-Rosyjski. Ten podział i obecna sytuacja polityczno-militarna sprawia, że wizja Marko Kloosa wcale nie brzmi zbyt surrealistycznie! Andrew Grayson nie wyróżnia się niczym szczególnym. Pragnie wyrwać się z otaczającej go smutnej rzeczywistości i sądzi, że wojsko mu w tym pomoże. Czy uda mu się zrealizować swoje założenia?

DZK czyli dzielnicowe zasoby mieszkań komunalnych

Ludność w 2108 roku podzieliła się na tych mieszkających na przedmieściach, czytaj: mających wystarczająco pieniędzy, aby sobie na to pozwolić, i na tych, którzy zostali w DZK. Smród, ogólna bieda, brak zainteresowania ze strony rządu. Niewystarczające racje żywnościowe, przyznawane raz na tydzień. Zapomnij o smaku, który kiedyś pamiętałeś. Zapomnij o zapachu, który kojarzysz z dawnych czasów. Tu i teraz nic nie jest takie, jakbyś chciał. I nikt się tym nie przejmuje. DZK to szczury na zasiłkach. Jedyne co można zrobić, aby nie trwać w tej nicości to…zaciągnąć się do wojska.

W tym momencie tworzy się przepaść między ludnością wojskową, a cywilami z DZK. Oni tam zostali i czują się pominięci, zapomniani. Nie chcieli lub nie udało im się w próbie zaciągnięcia. Egzystują w tym, co kiedyś było świetnymi blokowiskami z placami zabaw i barwnym śmiechem dzieci. Nie mają szans na lot do którejś z pozaziemskich kolonii, bo nie mają wystarczających środków. Ta bezcelowość życia i jego nijakość jest dobijająca. Dlatego się buntują, dlatego walczą z rządem, z wojskiem – to im daje pewien cel, nieważne, że jest on chwilowy i mogą od niego zginąć. Chcą na chwilę poczuć, że nadal żyją.

„Rak zżerał go od środka. Umrze w tym bloku, gdzie klatka schodowa śmierdzi szczynami.” [s.11]

Jak dobrze opisać broń czyli świetna powieść dla nowicjuszy i zapaleńców

Boicie się sięgać po science-fiction albo w ogóle wojskowe książki, bo przytłacza was natłok wojskowego żargonu, z którego absolutnie nic nie rozumiecie? „Pobór” zmieni wasz pogląd na sci-fi i zapewni świetną rozrywkę, która wcześniej była niemożliwa. Razem z Andrew zanurzamy się w wojskowy świat od zera, nie ma tu miejsca na nagły skok w rzeczywistość armii. Marko Kloos prezentuje nam różne rodzaje broni – od standardowych karabinów, przez cekaemy, po granatniki, które są chyba najbardziej spektakularne w swoich efektach.

Podobnie rzecz ma się ze statkami powietrznymi. Szerszeń jest przepięknie opisanym desantowcem, który idealnie pasuje do swojej nazwy. Kanciasty, wielki, a jednocześnie potężny w swoich możliwościach. I nie jest tak, jak w dużej części książek sci-fi, tutaj wsiadamy do Szerszenia pierwszy raz i razem z Andrew przeżywamy tę przygodę przechodząc przez różne śluzy i pociągając za różne dźwignie.

Marko Kloos stworzył świat widziany oczami początkującego żołnierza, który stopniowo zanurza się w świecie pełnym przemocy, nauki nowych umiejętności i poczucia nieuniknionej straty. Lojalność w stosunku do oddziału jest tutaj czymś najcenniejszym, ale należy liczyć się z ofiarami i mieć wystarczająco silną psychikę, aby się po tym pozbierać.

„Amunicja do granatnika zależy od konkretnej misji i obejmuje granaty burzące, przeciwpancerne, odłamkowe, śrutowe, zapalające, termobaryczne, chemiczne i nieśmiercionośne. Nazywamy go bronią „wybierz rodzaj bólu”.” [s. 48]

n

n

Wojsko – w końcu nic nikogo nie obchodzi

I to jest prawdziwe wojsko, o którym każdy zapaleniec chce przeczytać. To nie jest świat głaskologii, w którym jak będziesz płakać to pogłaszczą. To miejsce, w którym płacz nie robi wrażenia, a dostaniesz dodatkowe karne pompki i przysiady, po których to zrozumiesz. Andrew doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wie, że tylko pokora i posłuszeństwo doprowadzą go do końca szkolenia przygotowawczego. Dopiero wtedy będzie pełnoprawnym członkiem sił zbrojnych, do których zostanie przydzielony.

Zaczynasz służbę z zerową wiedzą o wojsku, kończysz szkolenie w genialnej formie fizycznej, przyzwyczajony do pobudek o 5 rano i ciężkiego wysiłku psychiczno-fizycznego. Aż strach potem wziąć urlop lub przenieść się do spokojniejszej jednostki, w której pompki z nudów będziesz robić w zastraszającym tempie. Razem z Andrew czytelnik przeżywa wszystkie radości i chwile pełne przerażenia, w których zwycięża świeżo nabyty instynkt wojaka.

„To wojsko i nikogo nie obchodzi, czego my chcemy. Dostajemy to, co nam dają, i prosimy o dokładkę. Tak to działa.” [s. 89]

Fabryczna Galaktyka

Mamy już Fabryczną Zonę, ze stalkerami w rolach głównych, zatem przyszedł czas na odległe przestrzenie kosmiczne, które kuszą każdego fana science-fiction. Zaczynamy właśnie od „Poboru” Marko Kloosa i wiem, że kontynuacje jego powieści także są planowane. Jak dalej będzie się rozwijała kwestia tej serii to już tylko wie Fabryka Słów 🙂

pobor

Reasumując, musicie sięgnąć po „Pobór”, aby przenieść się do pełnego wojskowego klimatu świata, który pochłonie was bez reszty. Historia Graysona jest świetnym przykładem na to, że jak chcieć to móc. A czego chce Grayson? Przyszłości. Błyskotliwe tłumaczenie sprawia, że powieść czyta się jednym tchem, pragnąc dowiedzieć się czy mu się udało.

I idealnie pasuje „Zero osiem wojna” autorstwa Comy:

Jakie tu stany przewlekłej ciszy
A życie przez palce mi płynie w nicość
I walka o strzępek siebie
O wieczne nadzieje

Jakie tu żale tłustych wspomnień
O wszystkim czego nie umiałem oswoić
I walka o święte cele
O wieczne nadzieje i sens